در ادامه مطالب گیاهان آپارتمانی آرچیکان به  چند نوع از گیاهان آپارتمانی آویزی  اشاره می کنیم و در ادامه به آموزش ساخت آویز گلدان می پردازیم.

تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که نگهداری از گل‌ها و گیاهان در خانه و محل کار علاوه‌بر زیباسازی محیط می‌تواند موجب آرامش ذهن و سلامتی جسم شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند که به ازای هر ۹ متر مربع بهتر است یک گلدان گل داشته باشید تا به پاک شدن هوای محیط کمک کند.

گفته می‌شود که گیاهان برای حذف فرمالدئید و برخی از گاز‌های مضر هوا موثر هستند. اما زندگی در آپارتمان با فضای محدود ما را در نگهداری از گیاهان آپارتمانی دلخواه دچار مشکل کرده است.

کمبود فضا برای چیدمان گلدان‌ها همیشه یکی از مشکلات زندگی در خانه‌های آپارتمانی بوده است. از این رو به معرفی گیاهان آپارتمانی آویزی پرداخته‌ایم.

گیاهانی که می‌توان به‌راحتی از سقف، لبه پرده، گوشه‌ای از دیوار و کنار قفسه کتاب‌خانه آویزان کرد. این گیاهان آپارتمانی علاوه‌بر خلق منظره طبیعی و سرسبز در منزل فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. در پایان این مطلب شما را با آسان‌ترین روش ساخت آویز گلدان آشنا خواهیم کرد.

در ادامه به ۱۰ گیاهان آپارتمانی آویزی  اشاره می کنیم :

گیاهان آپارتمانی آویزی

۱- گیاه برگ بیدی (Tradescantia zebrine) از گیاهان آپارتمانی آویزی

گیاه برگ بیدی گیاه اینچ یا برگ گورخری از خانواده Commelinaceae یکی از زیباترین و مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی آویزی است. زیستگاه این گیاه مناطق مرطوب و پربارش جنگل‌های مکزیک، آمریکای مرکزی و کلمبیاست. برگ بیدی امروزه در تمام مناطق دنیا شناخته شده است.

این گیاه علفی، گلدار، خزنده و با رشد، سریع دارای برگ‌های بیضی شکل و نوک تیز با لکه‌های بنفش و نقره‌ای در پس زمینه سبز است. گیاه برگ بیدی مناسب برای پوشش گلدان‌های آویز و باغچه‌هاست. برای نگهداری از گیاه اینچ به نور قوی و کافی، اما غیر مستقیم نیاز دارید. برای کاشت آن از هر نوع خاک سبک و غنی مانند خاک برگ و خاک باغچه با ماسه می‌توان استفاده کرد.

بهتر است خاک گیاه برگ بیدی همیشه مرطوب بماند. آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد. برگ بیدی در زمستان‌های معتدل و تابستان‌های به‌شدت گرم مناطق جنوبی کشور قابلیت نگهداری در فضای حیاط و تراس خانه‌ها را خواهد داشت. با گرم شدن هوا گیاه به غبارپاشی روزانه احتیاج دارد.

اگر برگ بیدی را در گلدان‌های آویز بکارید، تا ارتفاع یک متر از گلدان به سمت پایین رشد می‌کند. تکثیر گیاه از راه قلمه است. قلمه‌ها را می‌توان با آب یا کاشت مستقیم در خاک ریشه‌دار کرد.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۲- گیاه پتوس (Devil’s ivy)

پتوس، پوتوس، پیچک شیطان، پیچک جزایر سلیمان و… از جمله اسامی این‌گونه گیاه آپارتمانی از خانواده Araceae است. گیاه پتوس بومی مناطق گرمسیر و مرطوب سراسر دنیا ازجمله شمال آفریقای جنوبی، جنوب شرقی آسیا و غرب اقیانوس آرام جنوبی است.

پتوس گیاهی همیشه سبز و رونده با برگ‌های پهن قلبی شکل است که در زیستگاه خود با استفاده از ریشه‌های هوایی به سطوح می‌چسبد و از آن‌ها بالا می‌رود. نگهداری و تکثیر گیاه پتوس بسیار آسان است، به همین دلیل در گروه گیاهان آپارتمانی مقاوم قرار می‌گیرد. گیاه پتوس انواع مختلفی دارد که گونه سبز ساده و ابلق آن از بقیه فراوان‌تر است.

این گیاه مناسب برای کاشت در گلدان‌های آویزی است. برای نگهداری از گیاه پتوس به نور غیر مستقیم متوسط تا زیاد، رطوبت و گرمای بالا احتیاج دارید. اما گیاه پتوس در محیط‌های کم نور و معمولی به‌خوبی رشد می‌کند. خاک مناسب برای کاشت این گیاه خاک‌برگ، ماسه و پرلیت است.

پتوس از طریق خوابانیدن و قلمه تکثیر می‌شود. این گیاه آپارتمانی علاوه‌بر زینت بخشیدن به محیط به عنوان گیاه تصفیه کننده هوا نیز معرفی شده است.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۳- گیاه پاپیتال یا هدرا (Common lvy) از گیاهان آپارتمانی آویزی

گیاه پاپیتالیا، پیچک انگلیسی با نام علمی Hedera helix و نام انگلیسی Common lvy از خانواده Araliaceae است که به فارسی نیز “عشقه” نامیده می‌شود. پاپیتال گیاهی پوششی و تقریباً همیشه سبز است. این گیاه بومی اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقاست. پاپیتال برخلاف بیشتر چمن‌ها در محیط‌های کم‌نور به‌خوبی رشد می‌کند و برای پرچین‌ها و پوشش دیوار‌ها بسیار مناسب است.

اغلب این گیاه را برای کاربرد زینتی و پوشش دیوار‌ها و باغچه تهیه می‌کنند؛ اما پاپیتال علاوه‌بر این مصرف دارویی دارد؛ همچنین از این گیاه می‌توان به عنوان گیاه آپارتمانی آویز استفاده کرد. این گیاه در صورتی که شرایط محیطی مناسب داشته باشد، به‌سرعت رشد می‌کند.

قابل ذکر است که گونه ابلق آن رشد کم‌تری دارد. برای نگهداری از گیاه پاپیتال به عنوان گیاه آپارتمانی آویز به نور زیاد غیر مستقیم (مثلا پشت پنجره شرقی) نیاز دارید. دمای معمولی خانه برای گیاه مناسب است. پاپیتال به خشکی شدید خاک حساس است و آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود.

بهترین زمان آبیاری پس از خشک شدن سطح خاک گلدان است. این گیاه در گرمای تابستان به غبارپاشی روزانه احتیاج دارد. گلدان آویزی پاپیتال به عنوان تصفیه کننده قوی هوا در منزل شما عمل خواهد کرد.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۴- گیاه گندمی یا عنکبوتی (Spider plant) از گیاهان آپارتمانی آویزی

گندمی با نام علمی Comosu chlorophytum و نام انگلیسی Spider plant جز گیاهان پایا محسوب می‌شود. این گیاه بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقا است؛ ولی امروز در سراسر جهان پرورش پیدا می‌کند. گیاه گندمییا عنکبوتی حدود ۲۱۵ گونه متنوع دارد. این گیاه در شرایط محیطی مناسب بسیار سریع رشد می‌کند. گندمی از مقاوم‌ترین و ارزان‌ترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای گلدان‌های آویزی است. این گیاه تصفیه کننده بسیاری از عناصر ناهنجار محیط مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن را برطرف می‌کند.

گیاه گندمی علاوه‌بر این که گیاه گل‌خانه‌ای محسوب می‌شود با محیط‌های باز یا حتی فضای سبز شهری نیز سازگار است. زیبایی گیاه در گلدان‌های آویزی زمانی دو چندان می‌شود که گیاهچه‌های آن با شاخه‌های بلند از گلدان آویخته می‌شوند.

برای نگهداری از گیاه گندمی به نور متوسط، خاک همیشه مرطوب، دمای معمولی اتاق، خاک غنی و نیمه سنگین و گلدان استوانه‌ای لبه‌دار سبک نیاز دارید. گلدان این گیاه را می‌توانید از سقف یا لبه پرده آویزان کنید تا گیاهچه‌های کوچک آن از گلدان معلق شوند. بهترین روش ازیاد گیاه گندمی تقسیم گیاهچه‌ها است.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۵- گیاهان هوازی (Epiphyte) از گیاهان آپارتمانی آویزی

معمولاً همه گیاهان را روی خاک مشاهده می‌کنیم که مواد مغذی و آب مورد نیاز خود را از طریق خاک تامین می‌کنند. اما گروهی از گیاهان به صورت هوایی یا اپی‌فیت زندگی می‌کنند. این گیاهان بر روی سطوح مثل شاخه یا برگ درختان دیگر رشد کرده و رطوبت و مواد مغذی خود را از هوا، باران یا ضایعات محیط زیست خود به دست می‌آورند.

این گروه از گیاهان انگل محسوب نمی‌شوند و هیچ آسیبی به گیاه پایه وارد نمی‌کنند. امروز این گیاهان جایگاه ویژه‌ای درطراحی دکوراسیون داخلی پیدا کرده‌اند. گیاهان هوازی با ظاهری مدرن و مجلل به صورت آویز در هتل‌ها، کافه‌ها، رستورن‌ها، محیط‌های اداری و خانه‌ها، منظره زیبا و شگفت‌انگیزی خلق می‌کنند.

تیلاندزیاها، کریپتانتوس‌ها، و نئورزلیا‌ها از معمول‌ترین گونه‌های گیاهان هوازی هستند که به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شوند. یکی از زیباترین نوع گیاهان هوازی خزه اسپانیایی است که برای آویز بسیار مناسب است. برای نگهداری از این گیاه هوازی آویزی باید آن را در محیط با نور متوسط قرار دهید و یک روز در میان آن را با اسپری آب مرطوب نمایید.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۶- گیاه فیلودندرون (Philodendron)

فیلودندرون یک تیره بزرگ از گیاهان گلدار از خانواده Araceae است. فیلودندرون در واقع کلمه‌ای یونانی به معنای درخت عشق و محبت است. زیستگاه اصلی این گیاه بیشتر جنگل‌های استوایی، آمریکای جنوبی و غرب هندوستان است. این گیاه در زیست‌بوم خود به اندازه یک درخت کهنسال قد می‌کشد. تاکنون بیش از ۲۸۰ گونه از گیاه فیلودندرون در دنیا شناسایی شده است. اکثر گونه‌های این گیاه مانند گیاه پتوس، رونده یا بالارونده هستند.

خصوصیت بیشتر فیلودندرون‌ها تولید ریشه‌های هوایی است. این گیاه با برگ‌های چرمی و براق خود در گلدان‌های آویز بسیار خیره کننده خواهد بود. گیاه فیلودندرون به نور متوسط غیرمستقیم و آب کم احتیاج دارد. بهتر است پس از خشک شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید. بهترین خاک برای این گیاه ترکیب خاک‎برگ جنگلی و ماسه است. تکثیر فیلودندرون از طریق قلمه است.

گیاه فیلودندرون

۷- ساکولنت غوره‌ای (String-of-pearls) از گیاهان آپارتمانی آویزی

رشته مروارید یا غوره‌ای با نام علمی Curio rowleyanus از خانواده Asteraceae یکی از گیاهان آویزی بسیار زیبا بومی جنوب غربی آفریقا است. ظاهر این گیاه شبیه به دانه‌های تسبیح یا گردنبند مروارید است که اگر در گلدان آویز کاشته شود، جلوه بصری خاصی به محیط می‌دهد. غوره‌ای در زیستگاه خود زیر سایه درختان بر روی زمین گسترده و پهن می‌شود. گل‌های این گیاه بسیار معطر و زیباست. رشته مروارید به آب کمی نیاز دارد. این گیاه به دلیل ویژگی

برگ‌ها و ساقه‌های خود می‌تواند آب را مدت‌ها در بافت‌های گوشتی خود ذخیره کند. گیاه غوره‌ای در آپارتمان به نور فراوان فیلتر شده و محیط گرم نیاز دارد.

بهترین دما برای نگهداری از این گیاه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ و سلامت گیاه غوره‌ای، خاک و آب است. خاک این گیاه باید کاملا زهکش‌دار، سبک، غنی و خشک باشد. این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد، پس بهتر است پس از خشک شدن خاک گلدان گیاه را آبیاری کنید. تکثیر گیاه غوره‌ای از طریق قلمه و بذر امکان‌پذیر است.

ساکولنت غوره‌ای

۸- سرخس برگ شمشیری (Sword fern) از گیاهان آپارتمانی آویزی

سرخس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که برای کاشت در گلدان‌های آویزی مناسب است. سرخس با نام علمی “Nephrolepsis” بومی مناطق استوایی است. تاکنون بیش از ۳۰ گونه از این گیاه در دنیا شناخته شده است. این گیاه ساقه هوایی ندارد و برگ‌ها مستقیم از ساقه‌های زیرزمینی بیرون می‌آیند.

طول برگ‌های آن معمولاً ۷۰-۲۰ سانتیمتر است که البته در زادگاه اصلی خود می‌تواند به ۲۵۰ سانتیمتر نیز برسد. جالب است بدانید که انواع گیاهان سرخس جزء گیاهان تصفیه کننده هوا معرفی شده‌اند. سرخس‌ها به خاک همیشه مرطوب نیاز دارند. دمای ایده‌آل برای نگهداری از این گیاه بین ۱۷ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

نور متوسط تا کامل، اما غیر مستقیم برای رشد این گیاه لازم است. بهترین نوع خاک برای کاشت سرخس، خاک سبک، زهکش‌دار و مغذی است. سرخس‌ها عاشق رطوبت هستند؛ اما غبارپاشی بر روی برگ‌های گیاه موجب ریزش برگ‌های سرخس خواهد شد. بهتر است به جای غبارپاشی از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. سرخس‌ها به طور طبیعی از طریق انتشار هاگ تکثیر می‌شوند. تقسیم بوته یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای ازدیاد این گیاه در خانه است.

سرخس برگ شمشیری

۹- گیاه کالیسیا یا برگ بیدی مینیاتوری (Callisia)

کالیسیا تیره‌ای از گیاهان گلدار، زیر مجموعه برگ بیدی‌ها یا از خانواده Commelinaceae است. این گیاه زیبای آویزی به عنوان برگ‌بیدی مینیاتوری نیز معرفی می‌شود. کالیسیا گیاهی پوششی است که به‌سرعت رشد می‌کند. این گیاه جز گیاهان بسیار مقاوم است که می‌تواند هم در محیط بیرون (حیاط یا تراس) و هم در فضای بسته آپارتمان به‌خوبی رشد کند.

تاکنون بیش از ۱۹ گونه مختلف از گیاه کالیسیا شناخته شدند که همه آن‌ها بومی آمریکای جنوبی و مرکزی هستند. کالیسیا کلمه‌ای یونانی و به معنای “زیبایی” است. تنها دو فاکتور اصلی برای نگهداری از گیاه کالیسیا در آپارتمان نور و آبیاری است. برای نگهداری از این گیاه به محیطی پر نور در فضای آپارتمان احتیاج دارید.

پیشنهاد ما این است که گیاه را در گلدان‌های آویز قرار بدهید و از لبه پنجره شرقی آویزان کنید. کالیسیا به گرمای محیط حساس است. در صورت گرم شدن بیش از حد هوا گیاه رنگ پریده و به مرور خشک می‌شود.

بهتر است در زمانی که درجه هوا بالاست، از غبارپاشی روزانه استفاده کنید. این گیاه رطوبت دوست است، در نتیجه به خاک همیشه مرطوب نیاز دارد. از هر نوع خاک از جمله خاک باغچه و ماسه و کودبرگ می‌توان برای کاشت کالیسیا استفاده کرد. روش ازدیاد این گیاه زیبا قلمه زدن است.

گیاهان آپارتمانی آویزی

۱۰- گیاه سروپژیا وودی (Ceropegia)

سروپژیا با نام علمی Ceropegia woodii از خانواده Apocynaceae و بومی آفریقای جنوبی، جزایر قناری و زیمباوه است. سروپژیا گیاهی گوشتی، گلدار و همیشه سبز است که معمولا آن را به عنوان گیاه آپارتمانی آویزی معرفی می‌کنند. برگ‌های قلبی این گیاه بسیار زیباست، به همین خاطر به آن زنجیره قلب‌ها و گیاه دلربا می‌گویند.

این گیاه در سال ۱۸۸۱ توسط متصدی باغ گیاه‌شناسی دوربان آفریقای جنوبی در ارتفاع ۱۵۰۰ فوتی در حالی که ازصخره‌ها آویزان بود، کشف شد. ۱۳ سال بعد گیاه سروپژیا به باغ بوتانیک kew در انگلیس منتقل شد. آویز بودن و داشتن ظاهری زیبا و مقاومت به شرایط سخت باعث شده است تا این گیاه به گیاهی مناسب برای آپارتمان و سبد‌های آویز تبدیل شود.

گیاه سروپژیا برخلاف اکثر گیاهان گوشتی در محیط کم نور نیز می‌تواند زنده بماند. مواردی که برای نگهداری از این گیاه باید به آن توجه کرد نور متوسط، محیط گرم، آبیاری اندک، رطوبت متوسط تا کم و خاک سبک و قلیایی است. روش تکثیر این گیاه از طریق کاشت غده‌ها صورت می‌گیرد. در گوشه هر گره از برگ‌ها در صورت مهیا بودن رطوبت کافی هوا غده‌هایی تشکیل می‌شود. با جداسازی این غده‌ها و کاشت آن‌ها در خاک می‌توان این گیاه زیبا را تکثیر کرد.

آموزش ساخت آویز گلدان برای انواع گیاهان آپارتمانی آویز

گلدان‌های پلاستیکی لبه‌دار به‌راحتی قابل آویز کردن هستند، حتی در برخی از پلاستیک‌فروشی‌ها و گل‌خانه‌ها آویزه‌های پلاستیکی یا نخی آماده قابل تهیه است. اما درست کردن یک آویز ساده گلدان برای منزل کار چندان دشواری نخواهد بود. شما می‌توانید با کم‌ترین هزینه و با همان وسایل داخل منزل یک آویز گلدان زیبا بسازید.

آموزش ساخت آویز گلدان

وسایل مورد نیاز: قیچی، نخ یا ریسمان محکم و ضخیم و گلدان پلاستیکی سبک با اندازه یا رنگ دلخواه

شیوه ساخت

  • ابتدا ۸ ردیف نخ را با اندازه یکسان برش بزنید. هر چه نخ‌ها بلندتر باشد، آویز شما نیز بلندتر خواهد بود.
  • هشت رشته ریسمان را روی هم قرار بدهید و یک گره ساده به انتهای تمام آن‌ها بزنید.
  • گره را از سوراخ ته گلدان رد کنید و گلدان را وارونه روی سطح صاف برگردانید.
  • رشته‌های ریسمان را به چهار دسته دوتایی تقسیم کنید و تا لبه کف گلدان یک گره بزنید.
  • ریسمان‌ها را روی بدنه گلدان گسترده کنید و هر رشته را با رشته کناری گره بزنید تا اشکال ضربدری یا مثلثی ایجاد شود.
  • تا لبه گلدان این گره‌ها را ایجاد کنید.
  • سپس ریسمان‌ها را در همان چهار دسته دوتایی در بالای گلدان به هم متصل کنید.
  • از استحکام گره‌های خود مطمئن شوید و تا نبود استحکام گلدان گل را از آن آویز نکنید.
  • پس از آزمایش استحکام آویز، گلدان را از خاک پر کنید. گل‌های دلخواه آویزی خود را درون آن بکارید و با آویزه خود آن را از سطح دلخواه معلق کنید.

برگرفته از مقاله منتشر شده در فرارو

آرچیکان را در شبکه اجتماعی اینستاگرام دنبال کنید

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .