نقشه معماری اتاق خواب به عنوان یک فضای خصوصی در بین فضاهای ساختمان بایستی به نحوی شکل گرفته و طراحی شود که رعایت آرامش این بخش در اولویت قرار گیرد.

اتاق خواب والدین، فرزندان، مهمان و اتاق مطالعه طراحی معماری متفاوتی دارند. همه این فضاها فعالیتهایی مانند استراحت، تعویض لباس، کار و مطالعه را شامل می شوند

برای تمام این فعالیت ها بایستی بی صداترین بخش پلان طرح معماری انتخاب شود.

سرویس بهداشتی اختصاصی و نحوه دسترسی به آن از نکات مهم در طرح معماری اتاق خواب است.

نقشه معماری اتاق خواب

اتاق خواب والدین ( اتاق خواب مستر ) در نقشه معماری اتاق خواب:

این اتاق به عنوان اتاق خواب مستر یا اصلی نیز نامیده می شود اتاق مستر باید به اندازه ای بزرگ باشد که یک تخت خواب دو نفره، میز پاتختی، کمد و یک میز آرایش را در خود جای دهد و استقلال نسبی از سایر اتاق ها نکته مهم در طراحی معماری است.

همچنین اگر فضای طراحی زیاد باشد قرار گرفتن سرویس بهداشتی و حمام در مجاورت اتاق مستر از الزامات است اما در فضاهای کوچک تر برای مجموعه اتاق های خواب از یک سرویس بهداشتی به طور مشترک استفاده می شود.

اتاق خواب فرزندان:

معمولا فضای اتاق های غیر از اتاق خواب مستر کوچکتر در نظر گرفته می شود و از آن به عنوان اتاق کودک استفاده می شود. اگر از یک اتاق برای دو فرزند استفاده شود.

یکی از روش هایی که معمولا برای اتاق خواب های مشترک بین دو فرزند به کار می رود استفاده از تخت خوای های دو طبقه است

که معمولا در ابعاد و اندازه های اتاق خواب سفارش و ساخته می شوند. آفتابگیر بودن این اتاق ها در رابطه با کودکان در سن رشد قابل توجه است.

اتاق خواب میهمان در نقشه معماری اتاق خواب :

معمولا فضای معماری در نظر گرفته شده برای اتاق خواب میهمان با اتاق خواب مستر برابری می کند و از نظر چیدمان و دکوراسیون داخلی بایستی شرایط راحتی میهمان تا حد امکان فراهم شود. مجاورت با سرویس بهداشتی و حمام نی زاز نکات مهم است.

در استقرار مبلمان بهتر است تخت خواب در مقابل در ورودی اتاق و در معرض دید یا چسبیده به پنجره نباشد.

در طراحی اتاق های مجاور حمام باید دقت کرد با استقرار کمدها در بدنه مشترک مانع از انتقال صدای مزاحم به داخل فضا شد.

با توجه به تعداد استفاده کننده از اتاق خواب ، مبلمان و وسایل مورد استفاده تعیین می شود.

نقشه معماری اتاق خواب

یکی از اولین گام‌های دستیابی به یک طراحی خوب داشتن نقشه ایست که مناسب نیازهای شما و به خوبی طراحی شده در این مرحله اندازه فضایی که در اختیار دارید مهم نیست.

نقشه معماری اتاق خواب خوب زمان می‌برد بنابر این طراح معار ممکن است ابعاد مختلفی برای اتاق ها در نظر گرفته و نقشه های متعددی طراحی کند

تا رضایت کارفرما را جلب نماید و در این راه وجود بلاک های آماده مبلمان، الگوهای چیدمان و طراحی فضاها یک مزیت محسوب می شود.

همچنین الگوهایی در مورد نحوه استفاده از هاشورهای گرادینت برای فهم بهتر و زیبایی بصری نقشه ها در نظر گرفته شده است.

مطلب “سرویس خواب در دکوراسیون داخلی اتاق خواب” در مطالب بخش طراحی داخلی با شرح و تصاویر جالب قبلا منتشر شده بنابر این برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب به بخش طراحی داخلی آرچیکان مراجعه فرمایید.

در ادامه این مطلب مجموعه الگوهای طراحی انواع نقشه معماری اتاق خواب و ملزومات دکوراسیون داخلی آن در قالب فایل اتوکد برای دانلود شما در نظر گرفته شده است.

 مجموعه نقشه معماری اتاق خواب شامل انواع پلان های طراحی شده در ابعاد مختلف به همراه چیدمان مبلمان همچنین نحوه نمایش مبلمان و دکوراسیون داخلی اتاق خواب در نما و مقاطع.

برای مشاهده مجموعه کم‌نظیر شامل بیش از ۱۵۰۰ بلوک معماری آماده اتوکد به‌صورت فایل‌های تفکیک‌شده و منظم و بدون خطا  که مکمل خوبی برای نقشه‌های معماری است و شمارا از دانلود بلوک‌های پراکنده منتشرشده در سطح اینترنت بی‌نیاز می‌کند روی تصویر زیر کلیک نمایید .

بلوک معماری آماده اتوکد

آرچیکان را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام دنبال کنید

adv_baner adv_baner adv_baner
4دیدگاه
 1. روشنک ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

  عالی بود این که میشد رایگان دانلود کرد

  • مدیر ارشد ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

   درود بر شما و تشکر از همراهی با آرچیکان

 2. samira ۱۴۰۲/۰۴/۳۰

  سلام خدا قوت بهترن سایتی که پیداکردم واقعا ممنونم از فایل های کاربردی که تو سایت گزاشتین

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .