طرح توسعه

چانگی فرودگاه اصلی کشور سنگاپور و از بزرگترین مراکز حمل و نقل در جنوب شرق آسیا است و این مطلب در مورد طرح توسعه آن است .

این مرکز از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ پیوسته به عنوان بهترین فرودگاه های جهان از طرف skytrax انتخاب شده است و یکی از شلوغ ترین و پر ترافیک ترین فرودگاه های بین المللی محسوب می شود.

طرح توسعه این فرودگاه با احداث پایانه های جدید تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت و اما بنای چند منظوره مورد اشاره این مطلب با نام jewel change airport قرار است پایانه های ۱و۲و۳ را به یکدیگر متصل نماید.

البته این تنها هدف طراحان این مجموعه نیست بلکه آنها به عنوان یک جاذبه عمومی به این طرح نگاه می کنند.

ساختار بیرونی این بنا به شکل بیضی در پلان و منحنی شکل در کناره ها و سقف آن طراحی شده است. یک دایره بزرگ توخالی در مرکز سقف و در ارتفاع پایین تر قرار گرفته و منحنی های سقف از اطراف به این داره می رسند و فضای منحن سقف را تشکیل می دهند.(شکل هندسی تورس torus)

طرح توسعه فرودگاه چانگی

طرح توسعه

در این فضای دایره مرکزی در زمان بارندگی مانند یک آبشار عمل می کند و آب جمع شده از روی سقف را به استخر مرکزی در داخل فضا منتقل می کند که به نوعی یکی از بلندترین آبشارهای داخلی جهان به شمار می آید.

آب جمع شده به این روش جهت آبیاری و حتی سیستم های خنک کننده فرودگاه استفاده می شود.

اما فضای داخل این مجموعه  از۵ سطح به صورت پلکانی به سمت مرکز تشکیل شده و فضای سبز زیبایی به صورت باغ عمودی دورتادور کار شده که باعث شده این بخش را دره جنگل بنامند.

بازدید کنندگان دره جنگل از ۵ سطح فضای خرید در هر دوطرف باغ لذت خواهند برد.

همچنین در قسمتهایی از باغ عمودی فضای تجاری جایگزین شده که نور طبقات پایین تر و فضاهای پشتی را تامین می کند.

طبق برآوردها ی انجام شده طرح توسعه و ساخت وساز این مجموعه تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داست.(ترجمه و انتشار مجدد از آرچدیلی)

طرح توسعه

طرح توسعه

طرح توسعه

طرح توسعه

اگر طراح یا مجری پروژه های ساختمانی و یا تولید کننده محصولی در صنعت ساختمان هستید، جهت انتشار طرح و جزئیات آن از طریق فرم ” تماس با ما” با آرچیکان مکاتبه نمایید .همواره پیشنهادها و نظرات سودمند شما مجموعه آرچیکان را در ارائه مطالب بهتر یاری می کند.

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .