تولید بتنی عاری از هرگونه ترک خوردگی امکان پذیر نمی باشد.اما میزان ترک خوردگی بتن را با رعایت محافظت های اساسی زیر می توان کاهش داد و آن را کنترل کرد.

۱- آبرسانی مستمر و مرطوب نگهداشتن سطح بتن، ساختن بتن بر اساس رده مقاومتی مناسب و کاهش دمای میلگرد و اجزای فلزی استفاده شده در بتن از عوامل کاهش و جلوگیری از ترک خوردگی بتن است.

۲- به حداقل رساندن زمان بتن‌ریزی، استفاده از سایه‌بان و استفاده از باد شکن‌ها در ساختمان‌های بلند.

۳- تمام خاک رویی (خاک دستی) و نقاط نرم بایستی برداشته شوند.

ترک خوردگی بتن

کاهش و جلوگیری از ترک خوردگی بتن

۴- صرف نظر از نوع خاک، زیر قطعه بتنی باید فشرده شده و یا کرسی چینی شده و یا بوسیله غلتک کاری، ویبره کاری و یا کوبیدن کاملا فشرده شده باشد.

۵- دال بتنی و بستر زیرکار باید جهت زهکشی شیب مناسبی داشته باشد.

۶- بستر زیرکار صاف، هموار و ترازبندی شده بـه جلوگیری از ترک خوردگی کمک می کنند.

۷- قالب ها باید بطوری ساخته و مهار شده باشند که بتواند در مقابل فشار بتن، بدون حرکت و جابجایی مقاوم و استوار باشد.

۸- ورق های پلی اتیلنی (Poly Ethylene) مانع تبخیر آب شده، آب آوری تراوش (Bleeding) را افزایش می دهد و بطور فوق العاده ترک خوردگی بتن با اسلامپ بالا را افزایش می دهند.

برای کاهش ترواش و آب آوری روی ورق های پلی اتیلن را با ۱ تا ۲ اینچ (۲٫۵ تا ۵ سانتیمتر) از ماسه مرطوب بپوشانید. بلافاصله قبل از استقرار بتن، بستر زیرکار، قالب ها و آرماتور را مرطوب سازید.

۹- بطور کلی از بتن با اسلامپ متوسط که مقدار آن بیشتر از ۵ اینچ (۱۲٫۵ سانتیمتر) نباشد استفاده می کنیم. از آب زدن مجدد به مخلوط بتن خودداری نباید کرد. اگر بتنی با اسلامپ بالاتر یعنی تا حدود ۷ اینچ (۱۲٫۵ سانتیمتر) الزاما بکار برده شود، نسبت ها ناچارا تغییر خواهند یافت و برای جلوگیری از آب آوری زیاد، جداشدگی و کاهش مقاومت مخلوط های خاصی طراحی خواهد شد.

برای دال های رو باز و برای مکان هائی که در معرض هوای منجمد کننده قرار دارند بتن حباب هوادهی شده اختصاص دهید.

۱۰- کارهای پرداختی را با آب موجود روی سطح نباید انجام داد. شمشه کشی اولیه باید بلافاصله بوسیله تخته ماله کشی (Bull Floating) انجام گیرد. برای ایجاد اصطکاک بهتر در روی سطوح خارجی از پرداخت جارویی استفاده می توان کرد.

کاهش و جلوگیری از ترک خوردگی بتن

اگر تبخیر آب بیش از حد باشد، آنرا بوسیله وسایلی برای جلوگیری از ترک خوردگی بتن ناشی از جمع شدگی پلاستیک کاهش باید داد.. در صورتی که شرایط جوی شدید باشد، بتن را با گونی خیس و با ورقه های پلی اتیلن در بین عملیات پرداخت بایستی پوشاند.

حتی المقدور هرچه زودتر عمل آوری را باید شروع کرد. سطح را با ترکیب عمل آورنده غشاء مایعی (مایع کیورینگ) اسپری کرده و یا آن را با گونی خیس می پوشانیم و حداقل آن را به مدت ۳ روز مرطوب نگه میداریم.

۱۱- اتصالات (درزها و ژوئن ها): باید با درزهای کنترلی به عمق یک چهارم ضخامت دال که به وسیله اره کردن و یا فشار دادن در فواصلی کمتر از ۳۰ برابر ضخامت دال ایجاد می شود، تمهیداتی جهت حرکات انقباضی یا انبساطی ناشی شده از تغییرات دما و رطوبت اتخاذ نمود. اغلب جهت سطوح وسیع با ضخامت کم، کمتر کردن فواصل درزهای کنترلی لازم به نظر می رسد.

۱۲- ترک خوردگی بتن حاصل از انبساط، زنگ زدگی روی آرماتورهای فولادی، باید بوسیله ایجاد پوشش بتنی کافی به میزان حداقل ۲ اینچ (۵ سانتیمتر) برای جلوگیری از تماس نمک و رطوبت با فولاد ممانعت شود.

۱۳- سطح موردنظر نباید حدوداً متجاوز از ۱٫۵ برابر پهنای آن باشد. درزهای جداکننده باید هر موقع که محدودسازی آزادی در حرکت عمودی یا افقی پیش بینی شده باشد، فراهم شود، مانند جائی که کف ها با دیواره ها، ستون ها و یا پی های سطحی بهم می رسند. این درزها کاملا عمیق بوده و با قراردادن برخی از انواع مواد مانند استایروفوم برای جلوگیری از اتصال بین دال و دیگر اجزا ساختمانی ساخته می شوند.

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .