مهم ترین بخش های مورد توافق در یک قرارداد فوم بتن بدین شرح می باشد :
• نوع طرح اختلاط مورد نیاز کارفرما ( بسته به نوع پروژه و کاربری بتن سبک تفاوت قابل ملاحظه ای در قیمت نهایی بتن سبک تحویلی قابل ایجاد است ) کاملا مهم است که در قرارداد فوم بتن ذکر گردد
• تعهدات پیمانکار و تعهدات کارفرما در خصوص نحوه ی تحویل آب ، برق ( سه فاز – یا تکفاز ) ، سیمان ( نوع سیمان بصورت بسته بندی کارخانه ای باشد یا دستی یا حتی فله ، سیلو و … ) در قرارداد فوم بتن و حتی محل تحویل سیمان ( پای کار باشد یا محل دیگر ) ، کارگر های غیر فنی یا اصطلاحا سیمان ریز به عهده کارفرما باشد یا پیمانکار . تامین فوم مرغوب مورد نیاز به عهده پیمانکار باشد یا کارفرما . نگهداری از فوم بتن اجرا شده شامل آب دادن به بتن و نگهداری از ورود به بتن قبل از گیرش در قرارداد فوم بتن مشخص باشد ، ارتفاع مورد توافق جهت تحویل بتن فوم ، نگهبانی و نگهداری از ماشین آلات و وسائل پیمانکار و حتی در صورت طولانی بودن پروژه بحث بیمه مسئولیت مدنی و هزینه آن در قرارداد فوم بتن به عهده یی از طرفین باشد . کروم بندی قبل از اجرا ، فراهم ساختن شرایط شامل کلیه مقدمات مورد نیاز قبل از اجرای بتن فوم به چه شکل باشد .
• نحوه ی اندازه گیری و کنترل بتن فوم در قرارداد فوم بتن کاملا مشخص باشد
• نحوه ی پرداخت در قرارداد فوم بتن نوشته شده باشد
• نحوه ی تحویل کار
• تاریخ شروع و اتمام پروژه در پروژه های سنگین و …

قرارداد فوم بتن
سوال اول ، علت تفاوت قیمت اجرای فوم بتن ارائه شده از طرف پیمانکاران مختلف در مورد اجرای فوم بتن یک پروژه ی واحد می باشد .
اولا باید توجه داشت که عواملی همچون قیمت سیمان (فابریک و بسته بندی کارخانه ، تیپ های مختلف ، سیمان فله بسته بندی شده و …) میتواند تا ١٠ هزار تومان در هر متر مکعب اختلاف قیمت اجرای فوم بتن ایجاد نماید . همچین قیمت فوم مصرفی نیز در هر متر مکعب تا ٧ هزار تومان اختلاف قیمت را سبب میگردد . در خصوص عوامل قبل از اجرا مسیر استقرار دستگاه و برق مصرفی دستگاه نیز تاثیری بسته به حجم فوم بتن مورد نیاز بر قیمت تمام شده هر متر مکعب فوم بتن خواهد گذاشت .
عامل دیگر تفاوت قیمت اجرای فوم بتن حجم بتن سبک مورد نیاز کارفرما می باشد ، هزینه های ثابت بسیاری برای مجریان فوم بتن وجود دارد که با بیشتر شدن حجم فوم بتن مورد نیاز کارفرما قیمت اجرای فوم بتن به مقدار زیادی کاهش می یابد .
عامل دیگر ارتفاع بتن سبک تحویلی می باشد . همانطور که می دانید افزایش ارتفاع بتن سبک تحویلی سبب افزایش مصرف مواد اولیه و طبعا افزایش قیمت اجرای فوم بتن تمام شده می گردد .
عامل چهارم ضخامت فوم بتن مورد نیاز کارفرما می باشد . تا ضخامت ١٣ سانتی متر قیمت هر متر مکعب فوم بتن کاملا استاندارد می باشد اما افزایش این ضخامت اصطلاحا سبب نشست در حین اجرای فوم بتن و افزایش مصرف مواد مورد نیاز جهت پر کردن حجم مشخص بتن سبک می گردد و بالطبع قیمت تمام شده ی اجرای فوم بتن برای پیمانکار افزایش میابد . البته اجرای دو مرحله ای فوم بتن (مرحله اول بخشی از ضخامت و پس از خشک شدن بخش دوم و به همین ترتیب قسمت های دیگر تا رسیدن به ضخامت نهایی ) ممکن است تا مقداری هزینه مصرف مواد اولیه را کاهش دهد که البته هزینه های کارگری و … را به پیمانکار تحمیل می نماید ، بنابراین باید نسبت به حجم کار و شرایط جوی (دمای هوا ، اقلیم منطقه و فصل اجرا و …) پیمانکار می بایست تدابیر درست را اتخاذ نماید .
عامل موثر دیگر ، سطح زیر کار فوم بتن می باشد .

در موارد بسیاری سطح زیر کار باعث افزایش مصرف مواد اولیه فوم بتن می گردد که به صورت فهرست وار به برخی از آنها اشاره می نمایم :
١ – طاق های ضربی ( به علت آبکشی بسیار زیاد سبب افت شدید فوم بتن میگردد بنا براین معمولا به کمک یک پوسته ی سیمان قبل از اجرای فوم بتن این مقدار افت فوم بتن را کاهش می دهند )
٢ – سطوحی که انباشته از نخاله بلوک و خاک و … و علی الخصوص گچ (زیرا گچ به لحاظ شیمیایی با فوم و سیمان تداخل دارد ) ، لازم است برای کاهش مصرف فوم بتن این سطوح تا حد ممکن تمیز گردند .

برای مشاهده توضیحات فوم بتن و کاربرد آن در ساختمان به بخش مواد و مصالح آرچیکان مراجعه فرمایید.

اگر طراح یا مجری پروژه های ساختمانی و یا تولید کننده محصولی در صنعت ساختمان هستید، جهت انتشار طرح و جزئیات آن از طریق فرم ” تماس با ما” با ما مکاتبه نمایید .همواره پیشنهادها و نظرات سودمند شما مجموعه آرچیکان را در ارائه مطالب بهتر یاری می کند.

در ادامه یک نمونه قرارداد اجرای فوم بتن به صورت عمومی و آموزشی برای شما همراهان عزیز در نظر گرفته شده که با توجه به مطالب اشاره شده بایستی بازبینی، تکمیل ویا اصلاح شود.

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .