پد استال و دلایل استفاده از آن:

هنگامی که فونداسیون بنا به دلایلی از جله خاک دستی تا اندازه‌ قابل توجه در عمق زمین قرار گیرد ، جهت انتقال بار از ستون فلزی به فونداسیون از عضو فشاری کوتاه به نام پد استال استفاده می‌گردد. پداستالها عمدتا در زیر ستونهای فلزی برای جلوگیری از تماس ستون با خاک و فرسایش آن قرار می‌گیرند.این ستونها بدلیل ابعاد نسبتا زیاد( از نظر عرضی زیاد و ارتفاعی کم) جزو ستونهای لاغر محسوب میشوند و لذا تحمل مقاومت فشاری آنها بسیار زیاد میباشد.(آرچیکان هنر و صنعت ساخت و ساز)

عملکرد پد استال :

۱- جلوگیری از تماس خاک با ستونهای فلزی
۲- فراهم نمودن برپایی سازه در تراز مشخصی
۳- ایجاد کاهش ضخامت فونداسیون

پد استال
ضوابط ACI318 برای طراحی پد استال :

اگر طول پد استال بلند باشد، بوسیله خاکریزی و متراکم سازی (البته با احتیاط) خاک می‌توان جهت جلوگیری از کمانش، تکیه‌گاه جانبی ایجاد نمود. طبق ضابطه ACI، نسبت طول مهار نشده Lu به عرض کوچکتر پداستال b به ۳ محدود شده است.
آیین‌نامه اجازه بکارگیری پد استال را در هر دو صورت سازه‌ای و غیر سازه‌ای داده است. اما رعایت حداقل آرماتور طولی برابر ۱٪ و حداکثر ۸٪ سطح مقطع آن در هر شرایطی الزامی است. در مواردی که از صفحه ستون روی پداستال استفاده می‌شود، آرماتورهای طولی در فاصله ۷ تا ۹ سانتیمتری صفحه ستون می‌بایست قطع گردد تا نیروی نقطه‌ای به صفحه ستون منتقل نگردد.(آرچیکان هنر و صنعت ساخت و ساز)
میل مهارهای صفحه ستون باید داخل خاموتهای پداستال قرار گیرد تا مقاومت بیرون کشیدگی [Pullout] افزایش یابد.

جهت طراحی بسته به شرایط می‌تواند در سه گروه زیر طبقه‌بندی گردد :

الف)ستون تحت بار محوری و لنگر دو محوری
ب)ستون کوتاه با کشش
ج)ستون کوتاه بدون کشش (اثر ناچیز لنگر)
در حالت اول و دوم اثر تنش های کششی در تمام یا بخشی از مقطع موجب می‌شود که عضو بصورت کششی یا تیر – ستون طراحی گردد. در حالت سوم که اغلب موارد صادق است، پد استال بعنوان ستون کوتاه فشاری طراحی می شود.

روابط طراحی بر اساس ACI318 :

به دلیل اینکه ستون با بار محوری خالص وجود ندارد، برخی خروج از مرکزیت‌ها در ستون اتفاق می‌افتد. در نتیجه ظرفیت محوری ستون P0 کاهش می‌یابد. به همین جهت آیین‌نامه ضرایب تقلیل ۰/۸ و ۰/۸۵ را بترتیب برای ستون‌های مسلح تنگ‌دار و دورپیچ پیشنهاد می‌دهد.

نمونه تیپ نحوه ترسیم پد استال در نقشه های سازه را از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

اگر طراح ، نویسنده مقاله ، مجری پروژه های ساختمانی و یا تولید کننده محصولی در صنعت ساختمان هستید، جهت انتشار جزئیات آن از طریق فرم ” تماس با ما” با ما مکاتبه نمایید .همواره پیشنهادها و نظرات سودمند شما مجموعه آرچیکان را در ارائه مطالب بهتر یاری می کند.

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .