در صورتی که از دال تخت بتنی با سر ستون در دهانه های بزرگ استفاده شود و یا این که کف ساختمان تحت تاثیر بارهای سنگین قرار گیرد، ممکن است دال تخت برای انتقال برش در محل اتصال به ستون دچار مشکل شود.

دقت کنید که در محل های نزدیک تکیه گاه، برش های قابل توجهی در دال ایجاد می شود که در صورت عدم تقویت آن ترک های برشی در دال به وجود امده و سقف دچار شکست برشی خواهد شد.

این حالت گسیختگی اصطلاحا برش منگنه ای یا پانچ گفته می شود.

برای رفع این موضوع در دال های تخت ، مشکل آن است که با توجه به ضخامت کم دال، نمی توان ظرفیت برشی مورد نیاز را فقط توسط آرماتور های برشی تامین کرد و لازم است ضخامت دال نیز افزایش پیدا کند که این موضوع خود مشکل جدید را ایجاد می کند،زیرا با افزایش ضخامت کل دال، بار مرده سازه به شدت افزایش خواهد یافت.

بنابراین بهتر است دال به صورت موضعی (اطراف ستون) تقویت شود. به همین منظور می توان ضخامت دال را در ناحیه محدودی در اطراف ستون افزایش داد که اصطلاحا به آن، کتیبه (پهنه) گفته می شود.

دال تخت بتنی با سر ستون

دال تخت بتنی با سر ستون

همچنین می توان در محل اتصال ستون به دال، ابعاد ستون را به طور تدریجی بزرگتر کرد تا سطح اتکای بیشتری برای دال ایجاد شود. در این حالت میگوییم که از سرستون استفاده شده است.

 استفاده از کتیبه و یا سر ستون در دال های تخت، علاوه بر افزایش ظرفیت برشی دال در نزدیکی ستون، خیز و تغییر شکل های ایجاد شده در دال را نیز تا حدی کاهش می دهد.

نکاتی در رابطه با سرستون و کتیبه ستون بتنی که در واقع افزایش مساحت ستون را یه صورت تدریجی ایجاد می کند، تنها به منظور کنترل برش پانچ دال تخت بتنی با سر ستون به کار می رود.

مزیت استفاده از کتیبه در دال تخت بتنی با سر ستون ، تنها بحث کنترل برش پانچ نیست؛ بلگه هدف اصلی از به کارگیری کتیبه، افزایش ضخامت دال بتنی برای بالا بردن مقاومت خمشی ان می باشد.

عرض سرستون معمولا بین ٢ تا ٣ برابر عرض ستون بتنی است، اما عرض کتیبه معمولا بسیار بیشتر از این می باشد. استفاده از سرستون به دلیل مشکلات قالب بندی، چندان در کشورمان متداول نیست ولی کتیبه برای دال های تخت با دهانه های بزرگ استفاده می شود.

نکاتی در رابطه با کتیبه

کتیبه ستون بتنی که در واقع افزایش مساحت ستون را یه صورت تدریجی ایجاد می کند، تنها به منظور کنترل برش پانچ به کار میرود.

مزیت استفاده از کتیبه، تنها بحث کنترل برش پانچ نیست؛ بلگه هدف اصلی از به کارگیری کتیبه، افزایش ضخامت دال بتنی برای بالا بردن مقاومت خمشی ان می باشد.

عرض سرستون معمولا بین ٢ تا ٣ برابر عرض ستون بتنی است،اما عرض کتیبه معمولا بسیار بیشتر از این می باشد.

استفاده از سرستون به دلیل مشکلات قالب بندی، چندان در کشورمان متداول نیست ولی کتیبه برای دال های تخت با دهانه های بزرگ استفاده می شود. برگرفته از “معرفی انواع سقف” از احسان بهلولی

برای شرح و معرفی سقف دال تخت بتنی در سازه به بخش عمران و ایده های طراحی سازه در آرچیکان مراجعه فرمایید.

آرچیکان را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام دنبال کنید

adv_baner adv_baner adv_baner

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید :

پر کردن موارد ستاره دار الزامی می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .


نظرات تایپ شده به زبان انگلیسی یا اصطلاحا ” فینگیلیش ” بعضا منتشر نخواهند شد .

مدیریت سایت در انتشار و یا عدم انتشار نظرات مختار است .